Sevilla holder et tæt øje med dansk fodbold
Sportsdirektøren fra den spanske klub har noteret sig flere spændende danske spillere.
Flere danskere har igennem tiden tørnet ud for den spanske storklub Sevilla. Med navne som Christian Poulsen, Michael Krohn-Dehli og senest Simon Kjær, er det ikke uvant at se danskere i Sevilla-trøjen. Dog er der i skrivende stund ingen med dansk pas at finde i klubben.
Det er slet ikke utænkeligt, at der i den nærmeste fremtid kan findes en dansker eller to i den spanske klub. Sportsdirektør Monchi fortæller nemlig i et interview med TV2 Sport, at Sevilla har en række danske spillere på blokken.
- Jeg tror, at hele verden er ved at observere det arbejde, der bliver gjort i Danmark. Dansk fodbold står midt i et rigtig godt og vigtigt øjeblik. Der er mange gode, unge og interessante spillere, som vi følger både inden og udenfor Danmark, siger Monchi til TV2 Sport.
Sevilla-bossen ønsker ikke at komme yderligere ind på, hvem han finder interessant, da det blot vil ende på forsiden af alle danske aviser, hvilket kan ikke ønsker, pointerer han. Senest er klubben blevet sat i forbindelse med landshold- og FC Barcelona-spilleren Martin Braithwaite, men det rygte skyder Sevilla-bossen til jorden.