Fodbold nyheder

Træner bekræfter:
Topscorer på vej til Premier League

Af Daniel Jensen

Mainz 05 danske træner bekræfter, at angriberen er til lægetjek i det engelske.

Article image
Ritzau-Scanpix

Mainz 05 kæmper i øjeblikket en desperat kamp for overlevelse i bunden af den tyske Bundesliga, men nu lider holdets chancer et alvorligt knæk. Klubbens topscorer, Jean-Philippe Mateta, er på vej til at skifte til Crystal Palace i Premier League. Det bekræfter klubbens danske træner, Bo Svensson, overfor tyske Sky Sports.

Den 23-årige franskmand har i denne sæson været klubbens store lyspunkt, og han har i løbet af sæsonen scoret syv mål og lavet et enkelt oplæg. Dermed har han været involveret i 50 procent af klubbens 15 scoringer i Bundesligaen. Ifølge tyske Kicker er der tale om en lejeaftale med en købsoption.

Jean-Philippe Mateta kom til Mainz 05 fra franske Lyon i 2018 og slog til med det samme. I sin debutsæson i Bundesligaen scorede franskmanden 14 mål. Alt i alt er det blevet til 67 kampe i Bundesligaen, 24 mål og 5 oplæg for angriberen i det tyske.

Mere om Mainz 05

Optakt

Fodbold nyheder

Magasin-artikler

Profiler

Ledere

Statistik