Fodbold nyheder

Avis:
United var aldrig tæt på Sancho

Af Daniel Fisker

Daily Mail mener at vide, at Manchester United aldrig var i nærheden af at leve op til Borussia Dortmunds priskrav og en præsentation af Jadon Sancho.

Article image

Jadon Sancho stod efter sigende højest på Ole Gunnar Solskjærs ønskeliste i sommerens transfervindue. Nu har The Athletic – via Daily Mail – løftet sløret for, hvad der gik galt i Manchester Uniteds jagt på det engelske stortalent.

Manchester United var efter sigende aldrig tæt på at kunne præsentere Jadon Sancho, som alt i alt kunne have kostet ”The Red Devils” 1,862 milliard kroner, hvis man tager transfersum, lønkroner og så videre i betragtning.

Manchester Uniteds tilbud blev aldrig accepteret af Borussia Dortmund. Premier League-klubbens tilbud til Jadon Sancho-lejren blev imidlertid heller aldrig accepteret. Manchester United, som efter sigende var fast besluttet på at bevare klubbens lønstruktur, skal i første omgang have tilbudt Sancho en lavere løn, end han får i Dortmund.

Manchester Uniteds andet tilbud til Jadon Sancho matchede efter sigende den løn, som englænderen i øjeblikket indkasserer i Bundesliga-klubben. Sancho ville dog have mulighed for en marginalt bedre løn på Old Trafford, hvilket dog ville være baseret på kantspillerens præstationer.

I Manchester United mente man ikke, at Jadon Sanchos værdisætning på 886 millioner kroner var realistisk, hvis man tager den økonomiske corona-krise in mente. I Dortmund mente man dog, at 886 millioner kroner var et absolut minimum. Bundesliga-klubben planlagde en transfersum, som nærmede sig de knap 970 millioner kroner, som FC Barcelona endte med at betale for Ousmane Dembélé.

Borussia Dortmund havde sat en deadline den 10. august, hvor Manchester United altså senest skulle have budt 886 millioner kroner. Dette skete som bekendt ikke. Manchester United forsøgte sig dog ifølge Daily Mail med et bud i slutningen af september. Her bød ”The Red Devils” 656 millioner kroner plus bonusser og klausuler, hvorfor Manchester United altså aldrig var tæt på Jadon Sancho.

Mere om Jadon Sancho

Optakt

Fodbold nyheder

Magasin-artikler

Profiler

Ledere

Statistik