Fodbold nyheder

Lewandowski præsenteret i Barca: Her er hans rygnummer

Af Philip Dar

Den polske angriber skal bære nummer 9 i FC Barcelona, som har taget nummeret fra Memphis Depay.
Article image
Den polske angriber Robert Lewandowski skiftede til FC Barcelona mens holdet var på træningslejr i USA. Derfor har Lewandowski haft sin præsentation på Barcas hjemmebane, Camp Nou, til gode indtil nu.


Fredag blev polakken nemlig præsenteret foran hjemmebanepublikummet, som samtidig fik afsløret den nye signings rygnummer, nemlig 9´eren, som sad på hollandske Memphis Depay i seneste sæson.Efter præsentationen, var det naturligvis et stort emne på den efterfølgende pressekonference, hvor klubpræsident Joan Laporta var til stede.

- Lewandowski som nummer 9 var en beslutning fra klubbens side. Både i forhold til klubbens interesser, til billeder og i forhold til branding. Vi ser det som en passende beslutning og har gjort det med al mulig respekt overfor Memphis, som forstår beslutningen.

Mere om Robert Lewandowski

Mere om Barcelona

Optakt

Fodbold nyheder

Magasin-artikler

Profiler

Ledere

Statistik