Fodbold nyheder

City-juvel kommer til at misse den første måned

Af Daniel Jensen

Pep Guardiola må vente et pænt stykke tid endnu på den engelske landsholdsspiller.

Article image

Phil Foden pådrog sig en skade under den netop overstået EM-slutrunde, og Pep Guardiola var ude og udtale før Community Shield-kampen mod Leicester, at den 21-årige englænder kom til at være ude i et stykke tid. Nu har Foden selv sat lidt ord på skaden i et interview med engelske Sky Sports:

- Det er stadigvæk lidt ømt. Det var sådan en skam, at det skete lige før finalen. Det var virkelig uheldigt, men jeg arbejder hårdt, så jeg forhåbentlig kan være tilbage hurtigst muligt. Det kommer nok til at tage tre til fire uger, men forhåbentlig kommer tiden til at gå hurtigt, så jeg komme tilbage på banen.

Phil Foden er et produkt af Manchester Citys akademi, og under klubbens manager Pep Guardiola har den unge englænder fået sit helt store gennembrud. Foden fik allerede sin debut på klubbens førstehold som 17-årig, og siden da har han ikke set sig tilbage. Han har allerede spillet 124 kampe og lavet 31 mål og 22 assists for Manchester City, og repræsenteret England ni gange.

Mere om Philip Foden

Mere om Manchester C

Optakt

Fodbold nyheder

Magasin-artikler

Profiler

Ledere

Statistik