AS: Werner er færdig i Chelsea
Spanske AS melder nu, at Timo Werner er i gang med sin første og eneste sæson i Chelsea.
Timo Werners præstationer har ikke just været prangende i tyskerens første år i Chelsea. Angriberen har blot formået at score 5 mål på 27 kæmpe for London-klubben, og dermed skulle Roman Abramovich allerede nu være klar til at sende Werner videre efter en skuffende første sæson.
AS skriver ifølge Football Insider, at Timo Werner ikke regnes med at være i Chelsea, når sommerens transfervindue lukker. Selvom ankomsten af landsmand, Thomas Tuchel har resulteret i smule opadgående formkurve, så skulle al tiltro til den 25-årige angriber været forsvundet. Mediet skriver dog ikke om mulige bejlere til Timo Werner, men en returbillet til Tyskland virker umiddelbart oplagt.
I sidste sæson scorede Timo Werner 34 mål i 45 kampe for RB Leipzig, hvilket var udslaget for skiftet til Chelsea i sommers.