Fodbold nyheder

Özil ude af Arsenals PL-trup

Af Christian Bang Jensen

Først blev han ikke registreret til Arsenals Europa League-trup, og tirsdag kom det frem, at tyske Mesut Özil heller ikke kommer til at spille Premier League-kampe i dette efterår.

Article image
Ritzau-Scanpix

Playmaker så ud til at have fundet en plads i truppen i starten af Mikel Artetas periode som Arsenal-manager, men efter Coronapausen har tyskeren ikke spillet et eneste minut. Med de seneste udmeldinger om, at den 32-årige tysker ikke er blandt de 25 registrerede spillere til Europa League og Premier League, er fremtiden for alvor usikker.

På Instagram har Mesut Özil onsdag sat ord på klubbens beslutning, som han er ikke er tilfreds med.

Vis dette opslag på Instagram

This is a difficult message to write to the @Arsenal fans that I’ve played for over the past few years. I’m really deeply disappointed by the fact that I have not been registered for the @premierleague season for the time being. Upon signing my new contract in 2018, I pledged my loyalty and allegiance to the club that I love, Arsenal, and it saddens me that this has not been reciprocated. As I have just found out, loyalty is hard to come by nowadays. I've always tried to remain positive from week to week that there's maybe a chance to get back in the squad soon again. That's why I kept silent so far. Before the Coronavirus break I was really happy with the development under our new coach Mikel Arteta - we've been on a positive way and I would say my performances were on a really good level. But then things changed, again, and I was not longer allowed to play football for Arsenal. What else can I say? London still feels like home, I still have many good friends in this team, and I still feel a strong connection with the fans of this club. No matter what, I will keep fighting for my chance and not let my 8th season at Arsenal end like this. 🙏🏼🙏🏼 I can promise you that this hard decision won't change anything in my mindset - I will continue to train as best as I can and wherever possible use my voice against inhumanity and for justice. #M1Ö #YaGunnersYa

Et opslag delt af Mesut Özil (@m10_official) den- Det her er en svær besked at skrive til Arsenal-fansene. Jeg er dybt skuffet over det faktum, at jeg ikke er blevet registreret til Premier League-sæsonen. Da jeg skrev under på min nye kontrakt i 2018, viste jeg loyalitet til den klub, jeg elsker, og det gør mig ked af det, at det ikke er blevet gengældt. Som jeg har fundet ud af, er loyalitet svært at finde i disse dage, skriver tyskeren og fortsætter:

- London føles stadig som hjemme. Jeg har mange gode venner på holdet, og jeg føler stadig et stærkt bånd til klubbens fans. Uanset hvad vil jeg blive ved med at kæmpe, og jeg vil ikke lade min ottende sæson i Arsenal ende på denne måde. Jeg kan garantere, at denne hårde beslutning ikke vil ændre noget ved mit mindset. Jeg vil fortsætte med at træne, så godt som jeg kan, og jeg vil når som helst udnytte min stemme imod umenneskelighed og for retfærdighed.

Selvom Mesut Özil gerne vil fortsætte med at træne og spille for Arsenal, bliver det i stedet for førsteholdet på Arsenals U/23-hold i Premier Leagues reserveholdsliga; Premier League 2. Dette hold har også behov for en rutineret hjælper, da man efter fem kampe ligger til nedrykning.

Også forsvarsspilleren Sokratis Papastathopoulos er undladt på Arsenals 25-mands trupliste.

Mesut Özil har kontraktudløb i sommeren 2021.

Mere om Mesut Özil

Mere om Arsenal

Optakt

Fodbold nyheder

Magasin-artikler

Profiler

Ledere

Statistik