Fodbold nyheder

Silva alt for dyr for Serie A-klub

Af Stefan Lindahl

Thiago Silvas mulige skifte til Fiorentina kan være gået i vasken, da stopperen vil have en meget høj løn.

Article image
Ritzau-Scanpix

Den italienske avis Gazzetta dello Sport meddeler i dag, at Thiago Silvas mulige skifte til Serie A-klubben Fiorentina kan være løbet ud i sandet. Det skyldes angiveligt, at den brasilianske forsvarsspiller, som efter indeværende sæson har kontraktudløb i Paris Saint-Germain, vil have en alt for høj løn.

Fiorentina skulle være klar til at tilbyde 35-årige Silva 40 mio. kroner om året i løn, men midterforsvaren vil efter sigende have 75 mio. kroner. Det anslår mediet som umuligt for Fiorentina og klubbens ejer Rocco Commisso at indfri.

Serie A-klubbens ledelse har angiveligt foreslået Silva og hans repræsentanter, at man sætter sig ned, og kigger på det igen til august, hvis han på det tidspunkt stadig ikke har fundet en ny arbejdsgiver.

Paris Saint-Germain-kaptajnen har tidligere spillet i Serie A. Det gjorde han fra 2009 til 2012, hvor han optrådte i AC Milan-trøjen. For milaneserne blev det til 93 kampe i den bedste italienske række inden skiftet til PSG.

Mere om Thiago Silva

Optakt

Fodbold nyheder

Magasin-artikler

Profiler

Ledere

Statistik