LIVE - Mest læste Fodboldnyheder

Mike Hjulmand

Jores Okore: Jeg er ked af det

De seneste dage er det kommet frem, at en hændelse med AaB-spiller Jores Okore er under mistanke for matchfixing.
I tirsdags kom det frem, at en hændelse fra kampen i Superligaen mellem AaB og OB tilbage i oktober måned sidste år skulle have været udsat for mulig matchfixing. Sagen drejer sig om et gult kort som Jores Okore modtog i kampens overtid. En rystet Jores Okore har talt med BT om sagen.

- Jeg er stresset over det her og jeg er ked af det. Det har været to hårde dage, hvor der har været masser af pres på mig. Der har været umenneskeligt meget fokus på mig og mig person af de helt forkerte grunde og det har taget virkelig hårdt på mig, fortæller Jores Okore til BT.

Det er en yderst ubehagelig sag for dansk fodbold og AaB som er kommet frem, men Jores Okore bedyrer sin uskyld.

- Jeg er uskyldig. Jeg har ikke og vil ikke være involveret i sådan noget. Jeg går ikke ind for matchfixing eller nogen former for snyd, så jeg ville aldrig nogensinde gøre sådan noget, lyder det fra Okore.

LIVE - Mest læste Håndboldnyheder

LIVE - Mest læste ishockeynyheder