LIVE - Mest læste Fodboldnyheder

Patrick Andersen

Yamal døjer med problemer

FC Barcelona fik søndag aften en tiltrængt sejr, da holdet slog Elche 3-1 hjemme på Estadi Olímpic. Lamine Yamal stod for kampens første mål efter blot ni minutter, men selvom den 18-årige stjernespiller var tilbage på måltavlen, er han stadig ikke helt fri af de problemer, der har plaget ham de seneste uger.

Efter kampen forklarede Barcelonas træner, Hansi Flick, at Yamal fortsat døjer med en irritation i lysken (pubalgia), som kræver daglig behandling.

“Lige nu skal han håndtere sin skade. Han har været virkelig disciplineret og gjort alt det rigtige med træning og behandling. Det er et skridt fremad, men jeg kan ikke sige, at det er ovre. Det går op og ned, og han skal fortsat passe på,” sagde Flick på pressemødet.

Yamal spillede 88 minutter, inden han blev erstattet af Roony Bardghji, og viste både fart og effektivitet – men også, at han stadig skal finde rytmen helt efter sin skadespause.

Sejren bragte Barcelona op på andenpladsen i La Liga med 25 point, fem efter Real Madrid. Næste opgave bliver Champions League-kampen mod Club Brugge, inden Celta Vigo venter i ligaen.

Hansi Flick slog fast, at klubben vil være forsigtig med Yamal i den kommende periode: “Det vigtigste er, at han lærer at styre sin krop. Han er ung, og han skal ikke forcere noget.”

LIVE - Mest læste Håndboldnyheder

LIVE - Mest læste ishockeynyheder