Fodbold nyheder

Biglia mener, at Milan hører til i CHL

Af Stefan Lindahl

Til Milan TV fortæller AC Milans argentinske midtbanespiller Lucas Biglia, at han mener, Milan hører til i Champions League.

Article image
Ritzau-Scanpix

I et interview med Milan TV har klubbens argentinske midtbanespiller Lucas Biglia fortalt om morgendagens “Derby della Madonnina” og om klubbens rolle på den kontinentale scene, hvor han mener, at milaneserne hører til i Champions League:

- Det er kampen om byen, og den bliver set alle steder i verden. Man får beskeder fra alle steder i verden fra mennesker, som man ikke kender, men det viser kun, hvor meget den her kamp betyder, og hvor stor en klub Milan er. Vi var uheldige ikke at vinde derbyet i sidste sæson, og vi håber, at vi kan vinde det i år, og derved få mere ro og selvtillid.

- Vi havde det rigtigt skidt med, at vi ikke kvalificerede os til Champions League i sidste sæson, og vi håber, at vi kan ændre det for fansenes skyld i denne sæson, fordi de er der altid for os. Milan hører til i Champions League, og vi skal have klubben tilbage dertil.

Mere om Lucas Biglia

Mere om Milan

Optakt

Fodbold nyheder

Magasin-artikler

Profiler

Ledere

Statistik

Champions League - Barcelona - NapoliChampions League - Bayern München - Chelsea