Fodbold nyheder

Trænerskifte i FCM

Af Torsten Brix

Den højtråbende Superliga-klub skal have ny mand – på toppen.

Article image

FC Midtjyllands cheftræner, Kenneth Andersen, har – ifølge klubbens hjemmeside - besluttet at stoppe som cheftræner for FC Midtjylland. Superligaklubben har på det seneste haft dårlige resultater, og derfor føler træner Andersen, at det er den rette tid:

- Jeg føler, at det er det rette tidspunkt for mig at give stafetten videre. Man skal som bekendt stoppe, mens legen er god. Jeg afleverer en trup, der har et kæmpe potentiale for at kunne levere fremragende fodbold og score masser af point resten af sæsonen. Jeg har været utrolig glad for mit samarbejde med spillerne og trænerteamet, men jeg synes ikke, jeg bruger mine kompetencer fuldt ud i cheftrænerfunktionen.

Den nye træner bliver Brian Priske. Kenneth Andersen vender tilbage til klubbens akademi.

Optakter

Magasin-artikler

Profiler

Ledere

Statistik

Champions League - Napoli - BarcelonaChampions League - Lyon - JuventusChampions League - Real Madrid - Manchester C