Fodbold nyheder

Officielt:
Leicester forlænger med kantspiller

Af Klaus Jensen

Leicester-fansene har i dag fået noget at juble over. Et af klubbens egne talenter har nemlig fået forlænget sin kontrakt.

Leicester City
Leicester CityRitzau-Scanpix

Harvey Barnes havde lidt af et personligt gennembrud i Leicester City, da han i den netop overståede sæson imponerede stort med sine præstationer på kanten.

Leicester har da også selv været så tilfredse med Barnes, at man i dag har forlænget kontrakten med ham, så denne nu løber helt frem til sommeren 2024. Dette er hovedpersonen selvfølgelig ganske glad for.

- Jeg er virkelig glad. Det er noget af en udvikling, jeg har haft i klubben, fra jeg kom hertil som meget ung og så til den position, jeg er i nu. Jeg vil gerne fortsætte, så da en ny kontrakt blev nævnt, var jeg slet ikke i tvivl, siger Barnes til klubbens hjemmeside.

Den 21-årige kantspiller er blevet skolet på Leicesters eget akademi og har tidligere været forbi klubber som West Bromwich Albion, Barnsley og MK Dons på lejeophold.

Optakt

Fodbold nyheder

Magasin-artikler

Profiler

Ledere

Statistik