Brøndby = selvmål for tiden…
Selvmålsrekord i Brøndby – målfarlige Makienok
Da Brøndbys Dario Dumic i går lavede selvmål imod OB var det første gang nogensinde at et hold scorede selvmål i tre hjemmekampe i træk i Superligaen.
Det har Brøndby nu gjort, og dermed er de nået op på historiske 15 selvmål i Superligaen. Tre af disse er altså faldet i denne sæson, hvilket dermed også er den sæson, hvor Brøndby har lavet flest selvmål.
Omvendt har nu OB nu presset modstanderen til selvmål 30 gange i Superligaens historie. De er dermed oppe på siden af AGF, som nummer ét på den liste.
I den anden ende af banen fik Simon Makienok scoret og dermed lavet den blonde angriber sit mål nummer 27 - siden ankomsten til klubben. Ingen anden spiller har scoret så mange mål i Superligaen siden da.