LIVE - Mest læste Fodboldnyheder

Morten Pedersen

Manchester United er tæt på afsked med uønsket spiller

Manchester United er tæt på at sende en af klubbens spillere til italiensk storklub.

I sidste sæson var der ikke udsigt til meget spilletid i Manchester United for Jadon Sancho, og derfor blev han lejet ud til Chelsea, hvor hans succes også var lidt blandet.

Egentlig havde Chelsea en obligatorisk købsoption på Sancho, men de har betalt Manchester United et millionbeløb for at slippe ud af den aftale, så nu er den engelske spiller igen tilbage hos Manchester United.

Her ser han dog heller ikke ud til at have nogen fremtid, så den engelske storklub forsøger angiveligt på at komme af med ham denne sommer, og der er interesse forskellige steder fra.

En af de interesserede klubber er den italienske storklub Juventus, der ifølge Corriere dello Sport er meget tæt på at nå til enighed med Sancho om de personlige vilkår.

Juventus skulle være klar til at betale Manchester United omkring 185 mio. kroner for Sancho, men englænderne skulle dog kræve 225 mio. kroner for ham.

LIVE - Mest læste Håndboldnyheder

LIVE - Mest læste ishockeynyheder