United-spiller drømmer om at skifte til denne klub
Den engelske kantspiller har ikke længere nogen fremtid i Manchester United, efter et sammenbrud i relationen til cheftræner Rúben Amorim. Portugiseren har tidligere udtalt, at han hellere ville sætte klubbens målmandstræner på banen end Rashford, som ifølge Amorim ikke lever op til de krav og standarder, han stiller til professionalisme i hverdagen.
Siden januar har Rashford været udlejet til Aston Villa, hvor han leverede ti mål- eller assistaktioner i 17 kampe. Det har genetableret interessen fra større klubber – særligt fra Barcelona, som angiveligt har haft ham på sin ønskeliste siden vintervinduet.
Transferjournalist Fabrizio Romano fortæller, at Rashford selv er meget opsat på at komme til Spanien:
"Han ville elske at spille i La Liga, og han ville elske at være en Barcelona-spiller." Klubben vurderer netop nu sine muligheder, hvor Liverpool-profilen Luis Díaz også nævnes som et alternativ.
Men én stor forhindring står i vejen: Rashfords løn. Ifølge Football Insider er englænderen på en lukrativ kontrakt i Manchester, som han ikke har i sinde at opgive – og derfor kan en permanent handel blive svær at realisere. Barcelona må i givet fald forsøge at lande en ny lejeaftale.