LIVE - Mest læste Fodboldnyheder

Jeppe Syndergaard Jensen

Pengeregn over Barca - Kæmpe flop kan indbringe millioner

FC Barcelona kan nu nyde godt af et tidligere flops gode præstationer i den brasilianske Serie A.

Den nu 20-årige brasilianer, Vitor Roque, nåede blot 16 kampe i en FC Barcelona-trøje siden hans ankomst som et stort og lovende talent i starten af 2024. Men allerede omkring et års tid efter, blev han solgt tilbage til Brasilien, hvor han nu spiller for Palmeiras. 

Til trods for, at Roque var et kæmpemæssigt flop i FC Barcelona, skriver mediet, SPORT, at den 20-årige angriber kan indbringe betydelige summer til FC Barcelona. For allerede i slutningen af november-måned kan Barca modtage beløb fra Palmeiras, som følge af en kontrakt i den aftale, der sendte brasilianeren tilbage til sit hjemland i starten af 2025.

Som en del af salget forhandlede Barca 5 millioner euro i variabler oveni de 25,5 millioner euro, og nu forventes det at Barca modtager en bonus på minimum 1 million euro, som følge af floppets gode præstationer i Palmeiras, som han har scoret 17 gange for i denne sæson. 

LIVE - Mest læste Håndboldnyheder

LIVE - Mest læste ishockeynyheder