Profil er brandvarm: Derfor bider de negle i Brøndby
Noah Nartey kronede sin 20-års fødselsdag med at score for tredje kamp i træk.
Det var tilmed en meget vigtig scoring, da den bragte Brøndby på sen sejrskurs i en svær blæsevejrskamp i Fredericia.
Den offensive midtbanemand startede ellers med at være sat på bænken af den nye træner, Steve Cooper.
Men det var måske lige, hvad der skulle til. Noah Nartey har i hvert fald taget skeen i den anden hånd og er nu selvskreven til at starte inde.
Men noget bekymrer alligevel …
Med kontraktudløb i sommeren 2027 falder Narteys transferværdi dag for dag.
Des tættere på udløb - des færre millioner i Brøndbys klubkasse ved et potentielt salg.
Noah Nartey står på Flashscore til at koste i omegnen 36 millioner kroner. Men det er helt sikkert et alt for lille beløb for Brøndby IF.
De må virkelig have lyst til at forlænge den kontrakt i Brøndby.
Ellers kan det gå hen at ende med en lille mareridt som i casen Clement Bischoff, der slet ikke indbragte den sum penge, man havde håbet på.
Spørgsmålet er, om Noah Nartey og bagland overhovedet har lyst til at forlænge kontrakten. Måske ser spilleren et udlandsophold for sig snarest muligt.
I det tilfælde er det jo med at nyde Nartey, mens de stadig har ham.
Det er en ung mand med ild i.
Superscoring on a rainy night in Fredericia: