Endnu et nederlag: Bliver denne Superliga-træner snart fyret?
øndag eftermiddag tabte vejlenserne 3-0 hjemme til FC Nordsjælland, og efter 11 spillerunder er klubben isoleret på sidstepladsen med blot syv point. Det er langt under forventningerne for et hold, der i sommerens transfervindue oprustede markant og udtalte klare ambitioner om at etablere sig solidt i Superligaen.
Prelec blev ellers hentet tilbage til klubben før sæsonen, efter han i efteråret 2023 selv sagde op med ordene om, at han ikke havde mere at give. Den nye sportslige ledelse i Vejle mente dog, at kroaten var den rette mand til at føre klubbens projekt videre.
Da ansættelsen blev offentliggjort, sagde sportsdirektør Mikkel Hemmersam:
"I mine samtaler med Ivan har det været vigtigt for mig at forstå Ivans sidste forløb i Vejle Boldklub, det ejerskab, Ivan arbejdede under, samt at drøfte den retning, Vejle Boldklub vil og skal i fra nu af og i fremtiden med de kompetencer, der skal være i et trænerteam. Samtidig var det vigtigt for mig at sikre, at vi får en cheftræner ind, der både er sulten, og som vil arbejde ud fra den kurs, der er lagt. Det var vigtigt, at vi fik et commitment, da det tydede på, at det hed NordicBet Liga efter sommerferien. Det fik vi fra Ivan."
Men optimismen fra sommeren er for længst forduftet. Vejle har ikke vundet en Superligakamp siden 1. august, hvor OB blev besejret 2-1 på hjemmebane. Siden da har holdet blot formået at hente uafgjorte resultater mod FC Fredericia, Sønderjyske og Silkeborg – tre hold, som klubben selv havde ambitioner om at måle sig med og slå.
Med nederlaget til FC Nordsjælland går Vejle nu ind til landskampspausen som Superligaens bundprop. Det giver ledelsen tid til at overveje, om Ivan Prelec fortsat er den rette mand til at vende udviklingen.
Næste opgave for vejlenserne bliver en vanskelig udekamp mod FC Midtjylland den 19. oktober.