Fodbold nyheder

Arsenal-manageren er klar i mælet:
- Han skal ingen steder

Af Asbjørn Steffensen

Granit Xhaka skifter ikke den røde Arsenal-trøje ud denne sommer ifølge klubbens manager, Mikel Arteta.


Schweiziske Granit Xhaka har haft en turbulent Arsenal-karriere, der har budt på alt fra bære anførerbindet, have en konflikt med klubbens fans og en sportslig genrejsning. Midtbane-krigeren har været rygtet til Jose Mourinhos AS Roma projekt i Italien, men ifølge hans egen manager, Mikel Arteta, er Roma-snakken overstået og Xhaka bliver i Arsenal.

- Granit (Xhaka, red.) kommer til at blive hos os. Han er et vigtigt medlem af vores trup, sagde Arteta ifølge GOAL ovenpå Arsenals nederlag i en venskabskamp mod Chelsea søndag.

Xhaka har spillet 220 kampe for Arsenal siden han kom til fra tyske Borussia Mönchengladbach tilbage i 2016 og har lavet 13 mål og 20 assists samt vundet to FA Cup-titler i Gunners.

Arsenals Premier League-sæson bliver skudt i gang fredag d. 13. august ude mod oprykkerne fra Brentford.


Mere om Granit Xhaka

Mere om Arsenal

Optakt

Fodbold nyheder

Magasin-artikler

Profiler

Ledere

Statistik

Champions League - Dortmund - Sporting CPChampions League - Milan - Atlético MadridChampions League - Paris SG - Manchester CChampions League - Porto - LiverpoolChampions League - Real Madrid - SheriffChampions League - Atalanta - Young BoysChampions League - Bayern München - Dynamo KievChampions League - Benfica - BarcelonaChampions League - Juventus - Chelsea