Oprejsning til kriseramte Arsenal
Denne søndags sidste opgør i Premier League stod her til aften imellem Sheffield United og Arsenal, og det endte med en sikker sejr til gæsterne på 3-0.
Både Sheffield United og Arsenal har haft en meget skuffende sæson, hvor førstnævnte er blevet ramt af det såkaldte ”Second Season Syndrome”, hvor de resterende klubber i Premier League er begyndt at læse Sheffield, som undervejs i sæsonen også betød, at Chris Wilder blev afskediget.
Gæsterne med Mikel Arteta i spidsen havde et frygteligt efterår, kom så faktisk godt i gang med 2021 med en masse sejre og flot spil, men på det seneste er det igen blevet tydeligt, at der er lang vej for Arsenal tilbage til toppen af Premier League.
Til dagens opgør havde hjemmeholdets midlertidige manager, Paul Heckingbottom, valgt at gå med en masse velkendte ansigter i deres klassiske 3-5-2-opstilling. Arteta havde skiftet fem mand ift. deres skuffende 1-1-resultat i torsdags hjemme imod Slavia Prag. Det betød bl.a. første start til Gabriel Martinelli siden slutningen af januar.
Opgørets første afslutning faldt efter to minutters spil, da Martinelli spillede Bukayo Saka i dybden, der dog skød forsøget et stykke over mål. Omkring den halve time begyndte Arsenal at øge tempoet i deres kombinationsspil, og i det 32. minut bragte Alexandre Lacazette så Arsenal i front efter nogle flotte kombinationer fra Arsenals forreste. 1-0 til ”The Gunners”.
Arsenal havde bolden mest i første halvleg, men blev kun rigtigt farlige i situationen, hvor Lacazette bragte Arsenal på 1-0, og derfor var resultatet ved pausen 1-0 til Artetas mandskab.
Anden halvleg var i et meget lavt tempo, og ingen af de to mandskaber formåede rigtig at sætte modstanderen under pres. 2-0 formåede Arsenal dog at gøre det til i det 71. minut, da en ripost fra en afslutning fra Nicolas Pepe faldt lige ud i fødderne på Martinelli, der blot skulle trille bolden de sidste meter over stregen.
En enkelt scoring mere lykkedes det også ”The Gunners” at score, og det skete i det 85. minut, da Thomas Partey sendte Lacazette i dybden, der stille og roligt udplacerede Aaron Ramsdale, og scorede sit andet mål her til aften.
3-0 endte det, og Arsenal vandt derfor efter fire kampe i streg uden sejr. Gæsterne havde bolden mest, og der var ikke rigtig tvivl, om hvem der skulle ende med de tre point efter, at Lacazette bragte gæsterne i front i midten af første halvleg.
Sheffield United fortsatte deres meget kønsløse spil, som de har leveret gennem hele sæsonen, og der er efterhånden ikke nogen tvivl om, at ”The Blades” er at finde i Championship i næste sæson.