Ronaldo er træt af folks kommentarer: Tallene lyver ikke
Cristiano Ronaldo er utvivlsomt en af de bedste fodboldspillere nogensinde, og han har i løbet af sin karriere scoret et hav af mål, og har spillet i nogle af de største klubber.
Siden januar 2023 har han spillet for Al-Nassr i Saudi Arabien, og her er han fortsat med at score mål på samlebånd. 102 scoringer er det blevet til i 115 kampe indtil videre.
Den portugisiske stjerne er blevet 40 år, men han lægger ikke skjul på, at han er træt af at høre folks kommentarer om, at han kun scorer mange mål nu, fordi han spiller i Saudi Arabien.
- At sige jeg kun scorer mange mål, fordi det er i Saudi Arabien, det er bare undskyldninger, undskyldninger, undskyldninger. År efter år har jeg scoret mange mål. Selv i dårlige sæsoner har jeg scoret 25 mål. De kan sige, hvad de vil, men tallene lyver ikke, siger Ronaldo i et interview med Piers Morgan.