Fodbold nyheder

Napolis stadion skifter navn - En kæmpe hyldest til Maradona

Af Victor Nyrup

S.S.C. Napoli har besluttet at ændre navnet på deres stadion som en hyldest til Diego Maradona.

Article image

Få gange i fodboldhistorien har en spiller betydet så meget for en hel by, som Diego Maradona gjorder i Napoli. Den legendariske argentiner var i den syditalienske storklub i syv år fra 1984 til 1991, hvor han spillede en stor rolle i klubbens to mesterskaber i 1987 og 1990.

Som vi tidligere har skrevet her på Indkast.dk, så foreslog Napolis borgmester i sidste uge, at S.S.C. Napoli burde ændre navnet på klubbens stadion til ære for Maradona. Den ide var klubben enig i, og fredag stemte et enstemmigt byråd for, at klubben kunne få lov at ændre stadionnavnet fra Stadio San Paolo til Stadio Diego Armando Maradona.

Klubben har bekræftet, at stadionet vil skifte navn som hyldest Maradona, og klubpræsidenten Aurelio De Laurentiis fortæller ifølge BeIN Sports, at stadionet officielt vil skifte navn, så snart navneændringen har været igennem de nødvendige offentlige processer.

Mere om Napoli

Optakt

Fodbold nyheder

Magasin-artikler

Profiler

Ledere

Statistik