Fodbold nyheder

Comans køretur til træning kostede 375.000 kroner

Af Malthe Noes

Tirsdag blev Bayern-stjernens køretur lidt dyrere end sædvanligt…

Article image
Ritzau-Scanpix

Ifølge den tyske avis Bild har Kingsley Coman brudt klubbens regelsæt. Det gør han som nummer fire i rækken, hvor også Boateng, Süle og Coutinho gjorde samme forseelse. Det drejer sig om klubbens sponsor Audi, som har udstedt firmabiler til samtlige af klubbens spillere. Det indebærer, at spillerne til samtlige træninger og hjemmekampe skal køre i deres Audi.

I stedet for at bruge sin tildelte Audi fandt Coman i stedet nøglerne til sin hvide McLaren 570S Spider, hvilket kostede ham en bøde på 375.000 kroner. Bøden er højt sat, da Bayern München i januar tydeligt markerede, at det var yderst vigtigt at ankomme i Audi.

Coman forklarer sig dog:

-Det var på grund af et beskadiget sidespejl på min Audi. Det var dog alligevel en fejl, og det ved jeg, forklarede Kingsley Coman til Bild.

-For at gøre det godt igen vil jeg, så snart det er muligt, besøge Audi-fabrikken i Ingolstadt og skrive autografer til de ansatte samt medbringe nogle erkendtligheder.

Mere om Kingsley Coman

Mere om Bayern München

Optakt

Fodbold nyheder

Magasin-artikler

Profiler

Ledere

Statistik