PSG sætter forhandlingerne med Barcelona på pause
Barcelona kan glemme alt om at få en snarlig Neymar-aftale på plads.
Ifølge den spanske avis Sport har PSG sat Neymar-samtalerne med FC Barcelona på en midlertidig pause. Klubben er slemt påvirket af corona-krisen og har yderligere travlt med kontraktforhandlinger. Derudover ønsker klubben fra Paris at fokusere på den i øjeblikket afbrudte sæson. Det skriver tyske Bild.
Neymar er selv meget interesseret i at vende tilbage til Barcelona, og han ønsker ikke at forlænge sin kontrakt med PSG, der først udløber i 2022. Det skyldes, udover Neymars eksplicitte kærlighed til den katalanske storklub, blandt andet det dårlige forhold til klubbens sportsdirektør, Leonardo.
Selvom PSG ikke ønsker at tale om trupændringer i øjeblikket, er klubben dybest set klar til at udlevere superstjernen efter den nuværende sæson. Når corona-krisen er forbi, genoptages forhandlingerne angiveligt om den brasilianske kæmpestjerne.