Fodbold nyheder

Overblik: Superliga-tabellen efter det seneste årti

Af Stefan Lindahl

Indkast giver dig her et overblik over, hvordan Superliga-tabellen ville se ud, hvis tabellen havde kørt fra 1/1-2010 til 31/12-2019.

Article image
Ritzau-Scanpix

HoldKampeSejrUafgjortNederlagMålscorePoint
1.FC København3412117456642-312707
2.FC Midtjylland3411847384611-399625
3.Brøndby IF34115089102522-410539
4.FC Nordsjælland34113881122499-467495
5.AaB33312393117445-424462
6.Odense BK33311890135455-455434
7.SønderjyskE33311288133429-479424
8.Randers FC29610589102361-370404
9.Esbjerg fb2687977112317-386314
10.Aarhus GF2638769107354-373330
11.AC Horsens219666489240-325262
12.Silkeborg2315560116275-409225
13.Lyngby BK154473473177-245175
14.Hobro150354471158-238149

Relaterede artikler

Optakt

Fodbold nyheder

Magasin-artikler

Profiler

Ledere

Statistik