LIVE - Mest læste Fodboldnyheder

Daniel Fisker

Nicklas Bendtner – Lønkonge af Norge

TV2 Norge har løftet sløret for, at Nicklas Bendtner er den suverænt bedst betalte spiller i norsk fodbold.
Nicklas Bendtner har genfundet formen i Rosenborg, hvor han foreløbig har leveret 33 mål og 10 assists i 76 kampe. Den danske angriber blev desuden topscorer i 2017-sæsonen med 19 scoringer. Det var dog ikke kun topscorerlisten, som Bendtner toppede i 2017. En reportage fra TV2 Norge viser således, at den 30-årige dansker også toppede lønningslisten for Eliteserien.

TV2 Norge rapporterer, at Bendtner i alt tjente 15.611.512 kroner i 2017, hvoraf han skulle betale 7.271.363 kroner i skat. Det er dog ikke hele Bendtners løn fra 2017, der stammer fra Rosenborg. Han sluttede sig først til Rosenborg i marts måned, hvorfor en del af årslønnen kommer fra engelske Nottingham Forest.

Den tidligere Manchester United-spiller Ole Gunnar Solskjær, som i dag er træner i Molde FK, er også en særdeles løntung herre i Norge. Den 45-årige nordmand havde i 2017 en årsløn på 5.489.721 kroner før skat, mens den tidligere Brøndby-profil Mike Jensen – Nicklas Bendtners landsmand og holdkammerat i Rosenborg – er også godt betalt. Den 30-årige midtbanespiller havde i 2017 en årsløn på 3.565.726 kroner.

LIVE - Mest læste Håndboldnyheder

LIVE - Mest læste ishockeynyheder