Vildt: La Liga-gigant skylder stort pengebeløb til denne PL-klub
Det er kommet frem, at FC Barcelona skal betale en vis sum penge til Premier League-klubben, Leeds United, grundet den tre-år-gamle Raphinha-handel.
I sommeren 2022 gennemførte brasilianske Raphinha sit drømmeskifte til FC Barcelona efter en aftale om en handel med Leeds United. Selvom det er over tre år siden, at den nuværende FC Barcelona-profil forlod Premier League, er der nu kommer overraskende nyt.
For ifølge en rapport fra mediet, Cule Mania, er det kommet frem, at Barca mangler at betale en vis sum penge til Leeds for Rapinha-transferen tre år tilbage. Transfers bliver sjældent betalt med det samme i disse dage, og det sker normalt over en periode.
Og nu nærmer Barca sig tidsfristen for betaling, som skal ske til Leeds senest i slutningen af denne sæson. Det er blevet afsløret, at kun omkring 22 millioner pund er blevet betalt, og at der stadig mangler 36,9 millioner pund.