LIVE - Mest læste Fodboldnyheder

Patrick Andersen

Alt tyder på United-ejet spiller er fortid

Marcus Rashford ser ud til at have fundet sig selv i Barcelona – og ifølge flere medier bliver opholdet i den catalanske storby ikke blot midlertidigt.

Manchester United sendte i sommer den engelske offensivspiller til FC Barcelona på en lejeaftale med en købsoption på omkring 30 millioner euro, og efter en svag start har Rashford for alvor fået gang i spillet. På ti kampe står han nu noteret for tre mål og fem assists, og ifølge transferjournalisten Fabrizio Romano trives han i alle aspekter af livet i Spanien.

"For Marcus Rashford er der ingen købsforpligtelse, men Barcelona kan købe ham for 30 millioner euro. Han har haft en rigtig god start, og han er meget glad for situationen. Rashford elsker byen, ligaen, klubben, træneren og sine holdkammerater. Han er fuldt fokuseret på Barcelona og tænker ikke på et comeback til Manchester United," siger Romano.

Også The Boot Room bekræfter billedet af et definitivt brud. Ifølge deres oplysninger har Manchester United "lille intention om at give Rashford en ny chance", selv hvis Barcelona ikke skulle udnytte købsoptionen.

"Rashford nyder sit ophold i Barcelona og har gjort det klart i over et år, at han gerne ville til Camp Nou. United ved, de kunne beholde ham, men som det ser ud nu, har klubben ingen planer om det," siger journalisten Graeme Bailey til mediet.

Barcelona planlægger ifølge samme rapport at indlede forhandlinger med Rashford om en permanent aftale inden for de kommende måneder. Dermed kan det 27-årige tidligere United-ikon meget vel have spillet sin sidste kamp for klubben, hvor han debuterede som teenager i 2016.

LIVE - Mest læste Håndboldnyheder

LIVE - Mest læste ishockeynyheder