Medie: Damsgaard enig med London-klub!
Premier League ser nu ud til at blive en dansker rigere.
Mikkel Damsgaard ser nu ud til at nærme sig et skifte til Premier League. Den danske offensivspiller har den seneste tid være rygtet heftigt til danskerklubben Brentford, og nu er der altså pustet yderligere ild til de rygter.
Efter Brentford blev nødt til at lade Christian Eriksen skifte til Manchester United, har London-klubben ledt efter en kreativ-spiller, som kan udfylde Eriksens gamle rolle for dansker-klubben, og den spiller har man angiveligt fundet i Mikkel Damsgaard.
Ifølge transferjournalisten Fabrizio Romano er Mikkel Damsgaard og Brentford nemlig blevet enige om en kontrakt, hvilket altså betyder, at den danske landsholdsspiller angiveligt snart kan kalde sig for Premier League-spiller.
Brentford og Sampdoria er ifølge flere medier allerede blevet enige om Damsgaard-handlen, så nu er det altså kun et lægetjek der står i vejen for skiftet. Ifølge Fabrizio Romano finder lægetjekket sted i næste uge, hvorefter handlen kan gå igennem.
Han skriver ydermere, at der er tale om en handel på 15 millioner euro, hvilket svarer til cirka 112 millioner kroner.