Fodbold nyheder

Potentiel rekord-signing: Leicester-stjerne kommer til at koste Arsenal dyrt

Af Asbjørn Steffensen

James Maddison ligger højt på ønskelisten hos klubben fra det nordlige London, men vil koste Gunners dyrt.

James Maddison har været en nøglespiller på det Leicester-mandskab, der har etableret sig som en del af toppen i Premier League. Efter klubbens sensationelle og overraskende mesterskab i 2016, skulle klubben finde sig selv sammen med manager Brendan Rodgers. Maddison fik sit store gennembrud i forrige sæson, og siden da har de store klubber haft kikkerten rettet mod ham.


Seneste rygter lyder på, at Arsenal, der sidste sæson endte på en skuffende 8. plads i Premier League, er ude efter den engelske midtbanespiller. Leicester forlanger dog en høj sum for deres profil, som de forlængede kontrakten med sidste sommer.

Omkring 615 millioner kroner forlanger The Foxes for Maddison og hans tekniske færdigheder, meddeler Sky Sport, hvilket ville gør ham til det dyreste køb i Arsenals historie. Nicolas Pepe blev hentet til London-klubben i 2019 for 595 millioner som den dyreste spiller i klubbens historie.

James Maddison er noteret for 118 kampe i den blå Leicester-trøje, og har bidraget med 27 mål og 20 assists.

Mere om James Maddison

Optakt

Fodbold nyheder

Magasin-artikler

Profiler

Ledere

Statistik