LIVE - Mest læste Fodboldnyheder

Daniel Jensen

Brasilianer vil væk fra FC Barcelona

Træner Ronald Koeman bekræfter, at spilleren har spurgt om tilladelse til at forlade klubben.
FC Barcelona har i Marc-André ter Stegen en af verdens bedste målmænd, og nu vil hans reserve gerne væk fra klubben. Neto har spurgt klubben om lov til at smutte i vinterens transfervindue. Det bekræftede FC Barcelonas hollandske træner i dag ifølge goal.com:

- Det er sandt, at hans repræsentanter har spurgt klubben, om han kan forlade den, men vi har sagt nej, fordi han er en vigtig målmand for os, og vi vil gerne være godt dækket ind på hver position.

Neto var den faste målmand hos Valencia, da han i 2019 skiftede til FC Barcelona i stedet. Her har han været fast reserve for tyskeren, og han har blot spillet otte kampe i La Liga for de spanske giganter. Derfor leder den 31-årige målmand nu efter en vej væk, og han er senest blevet sat i forbindelse med at skifte til Arsenal i Premier League.

LIVE - Mest læste Håndboldnyheder

LIVE - Mest læste ishockeynyheder