ALT om EM 2021

Fodbold nyheder

Medie:
Barcelona tæt på konkurs

Af Niels Nedergaard

Der er krise på pengepungen i den spanske storklub FC Barcelona. Ifølge mediet RAC1 er klubben nemlig truet på dens eksistens.

Article image
Ritzau-Scanpix

Krisen kradser i Barcelona. Nok er Josep Bartomeu trådt af som klubbens præsident efter længere tids uro i klubben.

Men på pengepungen er krisen langt fra forsvundet. Coronapandemien har nemlig ramt klubben ekstra hårdt, og derfor er den spanske storklub truet af en mulig konkurs. Det skriver det spanske medie RAC1.

Ifølge mediet skal der skæres gevaldigt ned på blandt andet lønbudgetter, hvis klubben skal overleve. Her er der tale om hele 1,4 milliarder kroner, som Barca ifølge det spanske medie skal skære ned på for at overleve. Dermed må spillerne forberede sig på en markant lønnedgang, hvis de fortsat vil spille i den bedste spanske række fremover.

- Vores største bekymring er klubbens finanser. Pandemien har ramt Barcelona særlig hårdt. Klubben er afhængig af turisme, og nu er hele den indtjening tabt. Situationen er ikke behagelig. Vi er nødt til at se på den tidligere bestyrelses løsninger og finde en måde at løse de problemer, vi står overfor, udtalte Carles Tusquets, der står i spidsen for klubbens midlertidige ledelse, forleden ifølge Ekstra Bladet.

Barcelona skal ifølge RAC1 allerede havde reduceret sit lønbudget med de 1,4 milliarder kroner inden næste torsdag, hvis de ikke skal erklæres konkurs.

Mere om Barcelona

EM 2021

Gruppe-spil
EM Topscorer
Flag C. Ronaldo 2
Flag P. Schick 2
Flag R. Lukaku 2
Flag C. Immobile 1
Flag R. Guerreiro 1
Flag M. Gregoritsch 1
Flag B. Embolo 1
Flag D. Dumfries 1
Flag M. Arnautović 1
Flag A. Yarmolenko 1
Flag R. Yaremchuk 1
Flag G. Wijnaldum 1
EM Assists
Flag R. Silva 2
Flag D. Mertens 1
Flag R. Malinovskiy 1
Flag K. Laimer 1
Flag C. Immobile 1
Flag M. Hamšík 1
Flag A. Dzyuba 1
Flag V. Coufal 1
Flag N. Aké 1
Flag R. Yaremchuk 1
Flag J. Uronen 1
Flag L. Spinazzola 1

Optakt

Fodbold nyheder

Magasin-artikler

Profiler

Ledere

Statistik