LIVE - Mest læste Fodboldnyheder

Troels Drasbech

City vil sprænge banken for endnu en forsvarsspiller

Klubben har de seneste år brugt store summer på forsvarsspillere.
Manchester City har igangsat forhandlinger med Sevilla omhandlende deres franske center back, Jules Kounde. Den spanske klub har ifølge Daily Mail allerede afvist et bud fra Manchester-klubben på 375 millioner kroner - Kounde har en frikøbsklausul på svimlende 665 millioner kroner, der angiveligt er Sevillas forlangte pris.

Kounde skulle dog selv være interesseret i at tilslutte sig Pep Guardiolas mandskab, hvilket får Sevilla til at overveje at mødes med City på et beløb lavere end frikøbsklausulen.

Den 21-årige franskmand kom til Sevilla fra franske Bordeaux sidste år i en handel til 170 millioner kroner - klubben kan dermed se frem til en betydelig profit på Kounde, hvis de vælger at sælge spilleren til City.

Som et sidste twist til handlen har holdet fra Manchester overvejet at integrere Nicolas Otamendi ind i forhandlingerne for at neddæmpe det høje prisskilt - hvorledes Sevilla vil være interesseret i den rutinerede midterstopper vides dog ikke endnu.




LIVE - Mest læste Håndboldnyheder

LIVE - Mest læste ishockeynyheder