Fodbold nyheder

Politiet undersøger racisme i Bayern München

Af Daniel Fisker

Sky Sports har løftet sløret for, at politiet er gået ind i en sag om racistiske ytringer i Bayern München.

Article image
Ritzau-Scanpix

Det tyske politi er gået ind i en sag om racistiske ytringer i storklubben Bayern München. Det er ifølge Sky Sports et medlem af trænerstaben på Bayern Münchens ungdomshold, som politiet nu har åbnet en racismesag mod.

For to år siden skal den pågældende ansatte have ytret sig racistisk om klubbens unge talenter og andre af klubbens spillere på WhatsApp. Bayern München har ifølge Sky Sports iværksat en intern undersøgelse, som de efter sigende ikke kommer til at kommentere yderligere på.

Politiet er til gengæld gået ind i sagen. En talsmand fra politiet udtaler ifølge Sky Sports, at politiet ikke er i stand til at kommentere på sagen, fordi efterforskningen endnu befinder sig på et tidligt stadie.

Mere om Bayern München

Optakt

Fodbold nyheder

Magasin-artikler

Profiler

Ledere

Statistik