U21-profil: Vi er vant til tilråbene
Yussuf Poulsen vant til, at modstandernes fans råber smædesange efter RB Leipzigs spillere.
Den store energidrikgigant Red Bull har købt fodboldklubber rundt omkring i verden, og en af de steder er i den tyske by Leipzig.
Det er de andre klubbers fans ikke tilfredse med, da de mener, at det er en kunstig klub, som bliver holdt kunstigt i live af Red Bulls mange millioner.
Det fører til tilråb af klubbens spillere heriblandt Yussuf Poulsen. Selvom det hedder U21-EM, så har Yussuf Poulsen også oplevet det her, men han er efterhånden vant til det.
- Jeg hørte dem, men det er jo den slags, jeg lever med hver eneste uge – uanset hvor jeg spiller. Det er selvfølgelig ærgerligt, men det må være deres problem. Hvad disse mennesker gør, har jeg ingen indflydelse på, siger Yussuf Poulsen ifølge den tyske TV-station Sport1.
Red Bull-koncernen vil eftersigende putte en lille milliard i den tyske 2. Bundesliga-klub.