UEFA-blunder: Champions League-finale mellem Real Madrid og Inter
En SoMe-ansvarlig hos UEFA var onsdag aften lidt for hurtig på tasterne.
På UEFAs officielle Twitter-profil kunne man kortvarigt onsdag aften være heldig at vinde en tur til Istanbul for at se Champions League-finalen – mellem Real Madrid og Inter.
Sidstnævnte sikrede sig en finaleplads tirsdag aften, mens Real Madrid og Manchester City skal udkæmpe det sidste slag om den anden finaleplads onsdag aften.
En SoMe-ansvarlig hos UEFA var dog nogle timer for hurtig på tasterne, da et billede klublogoerne for henholdsvis Real Madrid og Inter kortvarigt tonede frem på Twitter-skærmen ledsaget af følgende tekst:
- Finalisterne er fundet og scenen er sat. Besvar fem spørgsmål korrekt for at få chancen for at komme til Istanbul.
Den første semifinale mellem Real Madrid og Manchester City på Santiago Bernabeu endte 1-1. ”The Citizens” har på papiret de bedste chancer for at avancere til Champions League-finalen onsdag aften på Etihad Stadium.
Pep Guardiolas tropper fik deres Champions League-finaledebut i 2021, men dengang var det Chelsea, som trak sig sejrrige ud af finaleopgøret på Estádio do Dragão i Porto.
UEFA offentliggjorde desuden et lignende – og lige så kortvarigt – opslag, hvor Manchester City blev udråbt til finalister. Endnu er det dog et ubesvaret spørgsmål, hvem der skal gøre Inter selskab i Champions League-finalen i Istanbul. Det virker dog givet på forhånd, at UEFA har en finalequiz oppe i ærmet.