Eriksen: Jeg har det altid i baghovedet
Den danske landsholdsspiller tænker tilbage…
– Som familie er vi et fint sted i dag. Vi er kommet godt ud på den anden side, selvom min hverdag blev vendt op og ned. Jeg tænker ikke over det, der skete, mere. Men jeg har det altid i baghovedet, uden det hæmmer mig.
Sådan siger Christian Eriksen i dagens udgave af Ekstra Bladet efter sommerens forfærdelige uheld i Parken i EM-kampen imod Finland. En dag der ændrede Brentford-spillerens liv for altid:
– Den største forandring er nok, at jeg er blevet mere afslappet. Ja, kald det bare mere tilbagelænet. Jeg tager tingene meget mere roligt i dag, selvom jeg aldrig har været den temperamentsfulde type. Men rent personligt kan jeg godt mærke en forskel. Og det hænger selvfølgelig sammen med den oplevelse, jeg havde, som sætter hele livet lidt i perspektiv.
Se eller gense her den danske landsholdslæges fortæling om den skrækkelige hændelse: