Fodbold nyheder

Ole Gunnar Solskjær frustreret over den missede transfer af denne spiller

Af Asbjørn Steffensen

Den norske manager ville gerne have West Hams Declan Rice til Manchester United i det overståede transfervindue.

Article image
Ritzau-Scanpix

Manchester United må siges at have haft et mere end godkendt transfervindue. Klubben hentede Jadon Sancho i Dortmund, Raphael Varane i Real Madrid og sidste men ikke mindst hentede de Cristiano Ronaldo hjem til Old Trafford fra Juventus. Langt de fleste Manchester United-fans er mere end tilfredse - men det er klubbens manager, Ole Gunnar Solskjær ikke.

Ifølge det engelske medie The Independent håbede Solskjær til sidste sekund af transfervinduet, at klubben formåede at hente Declan Rice fra liga-rivalerne, West Ham. Den norske manager er angiveligt stor fan af midtbanespilleren og er frustreret over, at Rice ikke blev Manchester United-spiller.

Manchester-klubben har haft på problemer på 6'er-positionen på midtbanen, og Solskjær havde udset Rice til at udfylde det hul, men den foreslåede transfersum på 870 millioner var for meget og signingen blev desværre for ham og klubbens fans aldrig til noget.

På søndag møder Solskjær og hans Manchester United-tropper Declan Rice og West Ham i Premier League.

22-årige Rice har kun repræsenteret West Ham på senior-niveau og har allerede nået 150 kampe for klubben.

Mere om Declan Rice

Optakt

Fodbold nyheder

Magasin-artikler

Profiler

Ledere

Statistik