LIVE - Mest læste Fodboldnyheder

Europa: EM
Arena Naţională
FULD TID
EFTER STRAFFE
(Str: 4 - 5)
3 - 3
(3 - 3)(0 - 1)
Frankrig
Schweiz
K. Benzema (57), K. Benzema (59), P. Pogba (75)
H. Seferović (15), X R. Rodríguez (55), H. Seferović (81), M. Gavranović (90)
Torsten Brix

CHOK: Au revoir til Frankrig

Tandløse franskmænd er ude af EM - Schweiz skal møde Spanien...
Der gik et chok igennem EM-slutrunden, da Schweiz mandag aften bragte sig foran med 1-0 imod de franske verdensmestre og favoritter til at vinde EM2020. Målet kom, efter Haris Seferovic meget kraftfuldt headede Alpelandet foran, da Clement Lenglet slet ikke fik ham dækket op.

Føringen varede også til pausen, hvor netop Lenglet blev udskiftet med Kingsley Coman, som kom ind på et fransk hold med offensive spillere som Paul Pogba, Antoine Griezmann, Karim Benzema og Kylian Mbappe. Men deres indledning på anden halvleg gik ikke som forventet, da Schweiz fik et klart straffespark, som VAR fandt, efter en klar forseelse af den udskældte Benjamin Pavard. Forsøget fra 11-meterpletten af Ricardo Rodriguez reddede den franske anfører Hugo Lloris.

Herefter slog den føromtalte kvintet til og lavede to mål, som begge blev afsluttet af Benzema. Det andet mål var alle fem spillere med i, efter Pogba havde erobret bolden. 3-1 kom franskmændene også foran efter et helt unikt langskud fra netop Pogba.

Blot fem minutter senere kom Schweiz tilbage og igen var det Seferovic, der scorede til 2-3 og misandten om de ikke også fik korrekt annulleret et mål for offside med få minutter igen – men sluttede ikke der. For i overtiden udlignede den indskiftede Mario Gavranovic efter han havde afdriblet en glidende Presnel Kimpembe.

I fire minutters overtid sendte Coman et forsøg på overliggeren og derfor sluttede den ordinære kamp 3-3, og i forlængelsen kom der en god redning fra Yann Sommer på afslutningen fra Pavard inden Mbappe misbrugte et par chancer, så derfor endte det i EM2020’s første straffesparkskonkurrence, som forløb således:

Frankrig – Schweiz: 4-5
0-1: Mario Gavranović
1-1: Paul Pogba
1-2: Fabian Schär
2-2: Olivier Giroud
2-3: Manuel Akanji
3-3 :Marcus Thuram
3-4: Ruben Vargas
4-4: Presnel Kimpembe
4-5: Admir Mehmedi
4-5: Kylian Mbappé – brænder

Dermed blev den helt store skurk - Kylian Mbappé - da EM sagde Au revoir til Frankrig.

LIVE - Mest læste Håndboldnyheder

LIVE - Mest læste ishockeynyheder