Liverpool indledninger forhandlingerne om international stjerneangriber
Ifølge Sky Sports er Liverpool rykket ind i kapløbet om Ekitike, efter klubben fik at vide, at Newcastle ikke har intentioner om at sælge deres nuværende stjernespiller Alexander Isak, som vurderes til mindst 150 millioner pund. Liverpool har tidligere været interesseret i Isak, men har endnu ikke afgivet bud.
Frankfurt vurderer Ekitike til cirka 85 millioner pund, og Newcastle har holdt møder med spillerens repræsentanter i Østrig, hvor de har forsøgt at lande en aftale med angriberen, der sidste sommer skiftede fra PSG til Frankfurt for 14 millioner pund.
Ekitike scorede 22 mål i 48 kampe i sidste sæson og spillede en vigtig rolle, da Frankfurt kvalificerede sig til Champions League. Han har stærke statistikker, der i mange henseender matcher Newcastle-spilleren Isak.
Udover Liverpool og Newcastle har også Manchester United og Chelsea vist interesse for den franske angriber.
Newcastle har indtil videre brugt 55 millioner pund denne sommer på Anthony Elanga, der kom til fra Nottingham Forest.