Fodbold nyheder

Ny generation i Ajax

Af Torsten Brix

Kan talentfabrikken bare fortsætte med at sprøjte store salgsobjekter ud?

Article image
Ritzau-Scanpix

I 2018 lavede Indkast.dk artiklen - Ajax' fremtid er sikret - men siden har tiden vist, at Ajax har solgt voldsomt ud, men det virker til at være lige meget. Der er simpelthen så stor en talentmasse af spillere, selvom spillere som Donny van de Beek, Matthijs de Ligt, Kasper Dolberg, Frenkie de Jong, Hakim Ziyech, Sergino Dest, Max Wöber og Justin Kluivert har forladt Amsterdam.

De er solgt dyrt efter store klubber som Manchester United, Juventus, Barcelona og Chelsea har været på jagt i talentfabrikken Ajax. Det kommer, efter klubben har været med til at forme gigantiske fodboldspillere som Luis Suarez, Wesley Sneijder, Rafael van der Vaart, Zlatan Ibrahimovic, Jari Litmanen, Edwin van der Sar, Marc Overmars, Patrick Kluivert, Clarence Seedorf, Edgar Davids, Dennis Bergkamp, Frank Rijkaard, Marco van Basten, Ronald Koeman og selveste Johan Cruyff.

Man kunne godt fristes til at tro, at Ajax ikke kunne fortsætte med at imponere sportsligt, efter de har solgt spillere for over 2.500 millioner kroner de sidste to sæsoner. Men Ajax har gjort det igen - igen. Efter deres første 27 Eredivisie-kampe topper hovedstadsklubben ligaen, selvom de har spillet en kamp mindre end PSV. Ajax har hele 11 point mere, men også en klart bedre målscore. For efter de 27 kampe siger den 85-20… altså plus 65 efter 27 kampe. De over tre mål i gennemsnit kommer jo efter den vanvittige 13-0-sejr over VVV-Venlo. Så fremtiden er sikret for Ajax… eller rettere den næste generation er klar til at blive solgt. Indkast.dk har kigget nærmere på den nuværende trup og nogle af de mest spændende unge salgsemner:


Ryan Gravenberch
Midtbanespilleren er blot 18 år, men han er fast mand på Ajax-holdet og bliver betragtet som en af de bedste spillere på hans position i Eredivisie.

Brian Brobbey
Bliver nævnt som en mulig afløser for selveste Erling Haaland i Dortmund – så der er store forventninger til den blot 19-årig angriber.

Perr Schuurs
Den centrale forsvarsspiller er blot 21 år, men han er allerede udtaget til det hollandske landshold – og skal forsøge at afløse selveste Matthijs de Ligt.

Lassina Traore
Den 20-årige landsholdsspiller fra Burkina Faso fik sit gennembrud, da han lavede tre mål i otte kampe for Ajax, hvilket skal ses i lyset af, at han for et par sæsoner siden var indskrevet på klubbens akademi. Han bliver meget spændende at følge de næste sæsoner.


For et par år siden var Ajax kun nogle få sekunder fra at nå en Champions League-finale imod Liverpool, men siden har Ajax skiftet voldsomt ud, men dette er en del af klubbens DNA, som også indeholder en masse andet. I efteråret sagde klubbens direktør Edwin van der Sar, at han ønskede, at alle i verden havde et ”ømt punkt for Ajax”, og mon ikke det er meget rammende.

For den besnærende spillestil, klubbens historie og deres unikke talentudvikling gør, at mange netop har ”et godt øje” til den hollandske hovedstadsklub, og derfor gjorde det sikkert også ondt på mange, da Tottenhams Lucas Moura lavede det sene sejrsmål, som sendte dem i CL-finalen. De mange store handler – efter en unik talentudvikling – som Ajax har solgt, har skabt noget af den føromtalte sympati. Se her de 25 største salg:


1. Matthijs de Ligt (19 år) - Solgt til Juventus i 2019 for 650 mio. kroner.
2. Frankie de Jong (22 år) - Solgt til Barcelona i 2019 for 500 mio. kroner.
3. Hakim Ziyech (27 år) - Solgt til Chelsea i 2020 for 315 mio. kroner.
4. Donny van de Beek (23 år) - Solgt til Man. United i 2020 for 310 mio. kroner.
5. Davinson Sánchez (21 år) - Solgt til Tottenham i 2017 for 298 mio. kroner.
6. Arkadiusz Milik (22 år) - Solgt til Napoli i 2016 for 238 mio. kroner.
7. Klaas-Jan Huntelaar (25 år) - Solgt til Real Madrid i 2008 for 201 mio. kroner.
8. Davy Klaasen (24 år) - Solgt til Everton i 2017 for 201 mio. kroner.
9. Wesley Sneijder (23 år) - Solgt til Real Madrid for 200 mio. kroner.
10. Luis Suárez (24 år) - Solgt til Liverpool i 2010 for 197 mio. kroner.
11. Sergiño Dest (20 år) - Solgt til Barcelona i 2020 for 167 mio. kroner.
12. Kasper Dolberg (22 år) - Solgt til Nice for 150 mio. kroner.
13. Cristian Chivu (22 år) - Solgt til Roma i 2003 for 134 mio. kroner.
14. Daley Blind (24 år) - Solgt til Manchester United i 2014 for 130 mio. kroner.
15. Justin Kluivert (19 år) - Solgt til Roma i 2018 for 128 mio. kroner.
16. Ryan Babel (20 år) - Solgt til Liverpool i 2007 for 127 mio. kroner.
17. Zlatan Ibrahimović (22 år) - Solgt til Juventus i 2004 for 119 mio. kroner.
18. Christian Eriksen (21 år) - Solgt til Tottenham i 2013 for 100 mio. kroner.
19. Jasper Cillesen (27 år) - Solgt til FC Barcelona i 2016 for 96 mio. kroner.
20. Jan Verthongen (25 år) - Solgt til Tottenham i 2012 for 93 mio. kroner.
21. Riechedly Bazoer (20 år) - Solgt til Wolfsburg i 2016 for 89 mio. kroner.
22. Thomas Vermaelen (23 år) - Solgt til Arsenal i 2009 for 88 mio. kroner.
23. Andy van der Meyde (23 år) - Solgt til Inter i 2003 for 85 mio. kroner.
24. Jesper Grønkjær (23 år) - Solgt til Chelsea i 2000 for 84 mio. kroner.
25. Maximilian Wöber (21 år) - Solgt til Sevilla i 2019 for 82 mio. kroner.


Disse handler er skabt med milliard-fortjeneste og faktisk også uden de store lønninger, for i Ajax er der jo et lønloft på 15 millioner kroner. Dette er dog blevet brudt et par gange fornyelig, da blandt andet Daley Blind og Dusan Tadic kom til klubben.

Deres ankomst og de store udskiftninger i truppen har skabt en rødglødende telefon hos sportsdirektør Marc Overmars. Han har blandt andet hentet Mohammed Kudus hos FC Nordsjælland for 65 millioner kroner. Den tidligere Superliga-spiller er dog blevet alvorligt knæskadet og dermed ikke en konkurrent til de to brasilianske kanter – Antony og David Neres – der begge er skiftet til Ajax fra Sao Paulo.

De er kommet til en trup med to gode målmænd i den eftertragtede Andre Onana samt den omrejste Maarten Stekelenburg, som er en af mange erfarne markspillere som de føromtalte Blind og Tadic men også Davy Klaasen og Klaas-Jan Hurtelaar. Klubben har dog et skattekammer af et i akademi, som klublegenden van Basten tidligere har kaldt for en ”juvelen i Ajax”, og de er klar til at indløse de næste gevinster.

I Europa League står Ajax overfor Roma, og de er blandt favoritterne til at vinde denne turnering sammen med den engelske duo bestående af Manchester United og Arsenal. At Ajax bliver nævnt som en af favoritterne, sker efter de - som tidligere nævnt - de sidste to år har solgt spillere som Ziyech, de Beek, de Ligt, Dolberg, de Jong, Dest, Wöber og Kluivert – så nu er de klar med den næste generation…


Mere om Ajax

Optakt

Fodbold nyheder

Magasin-artikler

Profiler

Ledere

Statistik