LIVE - Mest læste Fodboldnyheder

VM Kvalifikation Europa
Parken
FT
3 - 1
(3 - 0)
Danmark
Grækenland
R. Højlund (21), J. Andersen (40), M. Damsgaard (41)
C. Tzolis (63)
Patrick Andersen

Fans håner United efter Højlunds vanvittige målform

Rasmus Højlund kan ikke stoppe med at score. Den danske angriber fortsatte sin imponerende form søndag aften, da han fandt nettet i Danmarks VM-kvalifikationskamp mod Grækenland. Målet kom blot få uger efter, at Højlund skiftede Manchester United ud med Napoli, hvor han har fået en drømmestart.

Efter et svært ophold i Premier League, hvor han lavede 14 mål i 62 kampe for United, skiftede Højlund på transfervinduets sidste dag til de italienske mestre på en lejeaftale, der bliver permanent, hvis Napoli kvalificerer sig til Champions League.

I Italien har han genfundet målformen og scoret fire gange i de første seks kampe for Antonio Contes mandskab, og samtidig har han været skarp på landsholdet med fire mål i lige så mange kvalifikationsopgør.

På sociale medier blev succesen hurtigt et tema. Mange fans gjorde grin med Manchester Uniteds evne til at få spillere til at falde i niveau, mens de blomstrer efter et skifte væk fra klubben. “Manchester United er et virus, der ødelægger alt, hvad det rører ved,” skrev en bruger på X, mens en anden postede et billede af Højlunds ansigt sat på kroppen af Ronaldo med teksten: “Højlund siden han forlod United.”

Andre fans sammenlignede ham direkte med den brasilianske legende. “Højlund er ved at blive til prime R9,” skrev en.

Dog var der også positive røster blandt United-tilhængerne. “Endnu et mål for Danmark – syv mål og assists i hans seneste fire kampe. Vi får nok de 50 millioner euro fra Napoli,” lød det fra kontoen United Faithfuls.

Sammenlagt står Højlund nu som et symbol på det, mange fans kalder Manchester Uniteds største problem: spillere, der først viser deres reelle niveau, når de forlader Old Trafford.

LIVE - Mest læste Håndboldnyheder

LIVE - Mest læste ishockeynyheder