LIVE - Mest læste Fodboldnyheder

Malthe Noes

- Jeg er meget tilfreds med Eriksen

En blandet start i Italien ser nu ud til at vende mod lysere tider for danskeren…
Et mål i pokalsemifinalen mod Napoli og så endda på direkte hjørnespark. Danske Christian Eriksen åbnede lørdages kamp mod Napoli, hvor Inter skulle gå sejrsrigt ud af opgøret med en 2-0 sejr.

Siden Eriksens ankomst til Milano fra Tottenham tilbage i januar har danskeren skulle bruge ekstra lang tid på at tilpasse sig. Sproget, kulturen og den taktiske forståelse manglede i starten, men nu ser det ud til, at Eriksen har fundet det rette spor. I hvert fald var der roser at hente efter lørdagens kamp, hvor træner, Antonio Conte, udviste glæde over Eriksens præstation:

- Jeg er rigtig godt tilfreds med Eriksen. Han integrerer sig, og man kan se resultaterne af disse ugers arbejde, siger træneren efter kampen, der endte 1-1.

- Jeg er glad for, at Eriksen ser ud til at være mere tilpas, og at vi har arbejdet med ham fysisk og taktisk, hvilket man kunne se.

- Han spillede bag angriberne i en 3-4-1-2-formation. Han skulle have øje på Diego Demme, når vi ikke havde bolden. Eriksen løber 10-12 kilometer i hver kamp, og jeg er meget tilfreds med det, vi så fra ham mod Napoli, siger Conte ifølge Football Italia.

LIVE - Mest læste Håndboldnyheder

LIVE - Mest læste ishockeynyheder