Fodbold nyheder

Mølby:
Det ligner mere og mere et mesterskab

Af Torsten Brix

Liverpool-legenden tror, at der kommer nye legender…

Article image

– Alle er glade – fra top til bund. Selvfølgelig er folk stadig lidt ydmyge omkring det. Vi har været der før, og vi ved, hvad der kan ske, men det ligner mere og mere et mesterskab, for vi er så stærke…

Sådan siger Jan Mølby til Ekstra Bladet og Liverpools mulige mesterskab og forsøger at finde forklaringen på denne triumf og de kommende sæsoner:

– Måden, som man har gjort det på, imponerer mig. Siden Klopp kom til (i 2015, red.), har man bygget op fra grunden, og det er gjort solidt. Lige nu tænker man, kan det fortsætte? Og ja, det kan det godt. Jeg kan godt se Liverpool være omkring dette niveau også om fem år.

– Leicester vidste godt, at mesterskabssæsonen ville blive de 12 bedste måneder i klubbens historie. For Liverpool er der en mulighed for, at det bliver en af de helt store perioder i klubbens historie. Jeg tror, at det er der, vi er på vej hen.

Mølby spillede 292 Liverpool-kampe og vandt tre mesterskaber – blandt andet deres seneste fra 1990.

Mere om Liverpool

Optakter

Magasin-artikler

Profiler

Ledere

Statistik

Champions League - Real Madrid - Manchester C