Storklubber viser stadig stor interesse for tidligere Superliga-spiller
Tidligere i karrieren har den franske angriber Hugo Ekitike spillet en halv sæson på leje i Vejle i Superligaen, hvor det var lidt op og ned for ham.
Efterfølgende har han også været hos PSG uden den store succes, og nu spiller han for Eintracht Frankfurt i Bundesligaen, hvor han har stor succes, og i sidste sæson scorede en del mål.
De flotte præstationer har været medvirkende til, at store klubber har fået øjnene op for den franske angriber, og der har været nogle historier om, at han kan være på vej videre.
I sidste måned var der historier om, at både Chelsea og Liverpool havde rakt ud til Frankfurt for at undersøge, om Ekitike kunne være en mulighed for dem.
Nu skriver Fabrizio Romano også, at Newcastle har kastet sig ind i kampen om angriberen. Der har også været henvendelser fra flere saudiarabiske klubber, men Ekitike skulle selv foretrække at blive i Europa.
Der har tidligere været historier fremme om, at Frankfurt kræver 750 mio. kroner for at sælge.