Fodbold nyheder

Watford-manager undskylder til fansene

Af Ryan Svale

Quique Sanchez Flores undskyld til klubbens fans efter øretæve.

Article image
Ritzau-Scanpix

Watford fik ørene i maskinen, da de lørdag eftermiddag tabte med hele 8-0 til Manchester City. De engelske mestre var foran 5-0 efter blot 17 minutter og Watford-manageren Quique Sanchez Flores erkender, at holdet havde en rigtig skidt dag helt fra start af:

- Det var en rigtig skidt dag for os. Man vil ikke udsættes for det her, og især starten af kampen var hård ved os. Vi lukkede nogle lette mål ind, og efter et kvarter var alt væk. Det er selvfølgelig ikke godt nok. Når du siger Manchester City og du tilføjer de fejl, vi lavede i kampen, så bliver det rigtig farligt, siger Quique Sanchez Flores til BBC og fortsætter:

Den spanske manager undskylder derefter til klubbens fans:

- Man kan ikke bare sige, hvad problemet er, for hele kampen var et stort problem. Det er svært at stoppe sådan et scenarie, når det begynder at rulle. Vi så lidt bange ud i starten, men vi lærte meget. Nu må vi så bare sige undskyld til vores fans, udtaler Watford-manageren.

Mere om Watford

Optakt

Fodbold nyheder

Magasin-artikler

Profiler

Ledere

Statistik