Det læser de besøgende på INDKAST lige nu

Bertram Christensen

Stor Verona-hæder til Elkjær

Den tidligere danske landsholdsspiller er blevet æresborger i byen.
”Elkjær, Sindaco”. Sådan lyder det på Stadio Marc'Antonio Bentegodi, når Preben Elkjær er på besøg på sin gamle hjemmebane i Verona. Det betyder ”Elkjær, borgmester”. Fansenes ønske er ikke helt gået i opfyldelse – men næsten.

Preben Elkjær er nemlig blevet udråbt som æresborger i byen, hvor han spillede i fire år. I de fire år blev det til 130 kampe og 48 mål. Derudover er han en af klubbens helt store legender takket være mesterskabet i sæsonen 1984/-85. Det er klubbens eneste italienske mesterskab, og fylder stadig meget i klubben.

Hyldesten skete i går, tirsdag, på byens rådhus. På Twitter skrev Preben Elkjær følgende:


MEST LÆSTE - SPORTSNYHEDER

SENESTE SPORTSNYHEDER