LIVE - Mest læste Fodboldnyheder

Morten Pedersen

Første gang nogensinde: OB melder udsolgt igen!

OB oplever noget, de aldrig har oplevet før, når de for anden hjemmekamp i træk melder udsolgt.

OB har ikke vundet en hjemmekamp endnu i denne sæson efter ti forsøg, hvor det kun er blevet til tre point, men den forfærdelige statistik på hjemmebane afholder ikke klubbens fans fra at komme på stadion.

Til den seneste hjemmekamp mod Brøndby, som var den første i 2024, kunne OB melde udsolgt fire dage før kampen, og når de på søndag møder FCK hjemme i Odense, er der også udsolgt til kampen.

Den kamp kunne OB melde udsolgt til endnu tidligere, og klubbens kommercielle chef Jack Jørgensen fortæller til klubbens egen hjemmeside, at det er første gang nogensinde, de melder udsolgt til to kampe i træk.

- Så vidt vi ved, er det første gang i klubbens superligahistorie, at vi har haft to udsolgte hjemmekampe i træk. Det er noget, der gør mig stolt, og det understreger den helt enestående opbakning, vi oplever fra de mange fynske fans, der weekend efter weekend støtter striberne på tribunerne, lyder det fra Jack Jørgensen.

LIVE - Mest læste Håndboldnyheder

LIVE - Mest læste ishockeynyheder