Efter ydmygelse: Nu langer Barca-boss ud efter sommerens afgange
Ifølge SPORT hænger en del af Barcelonas defensive problemer sammen med afgangen af Iñigo Martínez – og Hansi Flick skulle ikke være tilfreds med, hvordan det skete.
Den erfarne spanier forlod klubben til fordel for Al-Nassr i sommer, og selv om Flick aldrig vil sige det højt, skulle han internt have været uenig i beslutningen. Iñigo Martínez blev sidste sæson betragtet som leder i bagkæden, både taktisk og kommunikativt, og hans forståelse af holdets høje pres var en nøglebrik i en defensiv, der fremstod markant mere solid end nu.
Hans evner på bolden og ro i opspillet nævnes også som elementer, der har været svære at erstatte.
I stedet har 18-årige Pau Cubarsí været tvunget til at bære et uforholdsmæssigt stort ansvar. Eric Garcia har gjort det godt, når han er blevet brugt centralt, men Flick har ofte flyttet ham rundt – enten som højre back eller på midtbanen – og dermed mangler den unge ledertype en fast makker ved siden af sig.
Alt peger nu på, at Barcelona prioriterer en ny midterforsvarer til sommeren 2026. Klubben er allerede blevet sat i forbindelse med profiler som Nico Schlotterbeck og Dayot Upamecano.